Title : Accomplishments

Inter School Competitions                                                                                                                                                                                                       

Zonal Level Competition Held by Bal Bhawan Karnal

Date - 18th Nov 2019

Mehak XII-Non Med. 1st Position (Solo Song

 

Inter School Shabad Gyan Competition Held by Sahodya School Complex 

at Guru Harkrishan Public School (18th November, 19)

Sagar IX-C 3rd Position
Mridini IX-B 3rd Position
Leena VII-B 3rd Position
Chetna IX-A 3rd Position
Akanksha VIII-B 3rd Position
Devender IX-A 3rd Position

 

(3rd Mumbai Consul General Cup) Held at Shree Shivchhatrapati Stadium, Pune
Oragnised by Republic of Korea. 8th Nov to 10th Nov 2019 

Harleen X C Gold Medal in Taekwondo
Priyanshu X A Gold Medal in Taekwondo

 

District Level Competitions Held by Bal Bhawan Karnal

Date - 6th Nov to 8th Nov 2019

Parthians bagged different positions in various events at district level competitions held by Bal Bhawan Karnal.

 

Khushi
Sidharth
XII N. Med
XII N. Med
1st Position (Quiz Competition)
Muskan
Anushka
XI N. Med
IX C
3rd Position ( Thali pujan/ Kalash Decoration)
Consolation ( Thali pujan/ Kalash Decoration)
Mohit XII Med. 3rd Position (Face Painting)
Yashwin III B 3rd Position (fancy dress)
Mehak
Saanchi
XII N. Med
VI C
1st Position (Solo Song)
3rd Position (Solo Song)
Akshat
Gurneet
X A
IX C
2nd Position (fun games)
Consolation  (fun games)
Nandini IX A Consolation (solo dance)
Sanchi Sharma
Leena
Kartikay
Akanksha
Tarandeep
Lakshay
Saksham Huria
Anshika
VI C
VII B
VII C
VIII B
VII A
VII B
VI B
VI C
3rd Position (Patriotic Group Song)
Pari Gupta
Mehak
Riya
Chahat
Aakarshit
Rajan Mishra
Tanya
Yashima
Ankita
Kashish
IX C
IX C
IX C
IX A
X B
X B
X A
X A
IX A
IX C
3rd Position (Group Dance)
Raunak Kumar V B 2nd Position (Card Making)
Avneet
Gursheen Kaur
III C
VI C
1st Position in Dramebaaz

 

National Painting Competition Held  on 31st October, 2019 by Bal Bhawan

Dev Kumar IX A Consolation 

 

Essay Writing Competition Conducted by Punjab & Sind Bank 25th October, 2019

Mehak XII N. Med 1st Position
Anushka Singh IX C 2nd Position
Krishita X B 3rd Position

 

DRISHYAM V HELD ON 3RD AUG, 2019

Tanishka III A Show and tell (1st Position)
Saloni
Saimani
V C
V C
Mask Making (1st Position)
Aarzoo
Bhumika
VII C
VIII A
Power Point Presentation (1st Position)
Kripa VI C Self Composed poem (1st Position)
Aradhya Sr. Kg. Rose Fancy Dress (2nd position)

 

Bharat Vikas Parishad Group Song Competition Held on 2nd Aug, 2019

Student's Name Class Position
Saanchi
Leena
Kartikey
Mridini
Chetna
Sagar
Pratibha
Mehak
VI C
VII B
VII C
IX B
IX A
IX C
XI Med.
XII Non Med.
(1st Position)

 

 

 SPORTS ACHIEVEMENTS - 2019-20       

PARTICIPANT NAME CLASS EVENT NAME
Hardik Hans X A Under 17 - Cricket
(Selected for District Level)
Aryan Sharma IX A Under 17 - Cricket
(Selected for District Level)
Amandeep Singh IX A Under 17 - Cricket
(Selected for District Level)
Divyansh Goel VII B Under 14- Cricket
(Selected for District Level)
Suryansh VI B Under 11- Yoga
(Selected for District Level)
Aryan Tyagi VI A Under 11- Yoga
(Selected for District Level)
Dhiresh Kumar V C Under 11- Yoga
(Selected for District Level)
Gurmeet VI Under 14- Yoga
(Selected for District Level)
Paras  XI Under 17- Yoga
(Selected for District Level)
Mohit XII Med. Under 19- Chess
(Selected for District Level)
Kunal XII Non Med. Under 19- Chess
(Selected for District Level)
Ishaan XII Med. Under 19- Chess
(Selected for District Level)
krishna X B Under 17- Table Tennis
(Selected for District Level)
Parit  X A Under 17- Table Tennis
(Selected for District Level)
Yash X B Under 17- Table Tennis
(Selected for District Level)
Tushar  X C Under 19- Table Tennis
(Selected for District Level)
Sahil X C Under 19- Table Tennis
(Selected for District Level)
Prince X A Under 19- Table Tennis
(Selected for District Level)
Tarun XI Non Med. Under 17- Football
(Selected for District Level)
Aryan X A Under 17- Football
(Selected for District Level)
Prateek IX C Under 17- Football
(Selected for District Level)
Sanyam IX A Under 17- Football
(Selected for District Level)
Devansh X A Under 17- Football
(Selected for District Level)
Shubham Bansal X A Under 17- Football
(Selected for District Level)
Mohit XII Non Med. Under 17- Football
(Selected for District Level)
Raj X B Under 17- Football
(Selected for District Level)
Dev IX A Under 17- Football
(Selected for District Level)
Akshat X A Under 17- Football
(Selected for District Level)
Rajat XII Non Med. Under 19- Football
(Selected for District Level)
Abhijeet VIII A Under 14- Football
(Selected for District Level)
Nihal VII C Under 14- Football
(Selected for District Level)
Dhruv VI C Under 14- Football
(Selected for District Level)
Agreem VII C Under 14- Football
(Selected for District Level)
Kartikay VII C Under 14- Football
(Selected for District Level)
Pawan VII B Under 14- Football
(Selected for District Level)
Gourav VII C Under 14- Football
(Selected for District Level)
Nikhil Sandhu VIII A Under 14- Football
(Selected for District Level)
Tarun XI Non Med. Under 17- 100 Meter Race
(Selected for District Level)
Aryan IX B Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
Jatin IX B Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
Jacky IX A Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
krish VIII A Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
Kirth VI A Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
Yash VII C Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
Jatin Pannu VIII C Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
Vishav VII A Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
Mitansh IX A Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
Labshaya VII B Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
Yaman VII A Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
Aryaman VII A Under 14- Volleyball
(Selected for District Level)
Ishaan VI B Under 11- Yoga
(Selected for State Level)
Aryan Tyagi VI A (1st Position) Under 11- Yoga
(Selected for State Level)
Dhiresh Kumar V C (2nd Position) Under 11- Yoga
(Selected for State Level)
Saksham IV A (3rd Position) Under 11- Yoga
(Selected for State Level)
Mitansh IX A Under 14- Volleyball
(Selected for State Level)
Abhijeet VIII A Under 14- Football
(Selected for State Level)
Dhruv VI C Under 14- Football
(Selected for State Level)
Nikhil Sandhu VIII A Under 14- Football
(Selected for State Level)
Rajat XII Non Med. Under 19- Football
(Selected for State Level)
Saanchi
Leena
Kartikey
Mridini
Chetna
Sagar
Pratibha
Mehak
VI C
VII B
VII C
IX B
IX A
IX C
XI Med.
XII Non Med.
Bharat Vikas Parishad
Group Song Competition held on 2nd Aug 2019 (1st Position)

                                                         

| Posted By : Parth Public School | Date : 15 Nov 2019